ТОП-5 КНИЖОК БЕРЕЗНЯ

00.jpg

Шановні читачі!
Одеська національна наукова бібліотека пропонує добірку найцікавіших "березневих" видань, вартих вашої уваги!

Березень в українській культурі примітний кількома вагомими датами. 8 березня – Міжнародний день прав жінок. 9 березні  виповнилося 206 років від дня народження геніального українського поета, художника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка і 180 років виходу друком його збірки «Кобзар» - книги, що стала епохою в історії українського народу. 19 березня вітання з 90-літтям отримувала видатна сучасна українська письменниця Ліна Василівна Костенко.

Літературні акценти нашої першої добірки з циклу «ТОП книжок», зроблені з урахуванням цих березневих подій.

  1. Костенко Л.В. Гуманітарна аура нації, або Дефект головного дзеркала : лекція, прочитана в Нац. ун-ті «Києво-Могилянської акад.» 1 вересня 1999 р. / Ліна Костенко. – 2-ге вид. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2005. – 32 с.
01.jpg 02.jpg

Перша книга у нашому списку – світоглядна публіцистика видатної української поетеси Ліни Костенко. Її лекція «Гуманітарна аура нації, або Дефект головного дзеркала», прочитана у Києво-Могилянській академії в 1999 р. і видана невеличкою брошурою, може стати настільною книжкою у кожному домі. У доповіді вона з блискучою ерудицією та у широкому історико-культурному контексті говорить про відповідальність за гідне культурне буття народу, про українську історію та її віддзеркалення у світовій історії, обговорює стан самоусвідомлення української нації, долю української мови в Україні тощо.

  1. Костенко Л.В. Записки українського самашедшого : [роман] / Ліна Костенко. – Вид. 27-ме. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. – 413, [1] с.

03.jpg

Вперше роман побачив світ у 2010 р. і одразу ж став українським бестселером. Роман написано від імені 35-річного київського програміста, який веде так звані “записки”, занотовуючи все, що бачить і бентежить,  особисті думки і світосприйняття. У творі – світові події періоду переходу людства у ХХІ сторіччя та реакція на них українського інтелігента.

На тлі особистої драми герой прискіпливо, глибоко й болісно сканує всі вивихи і абсурди нашого глобалізованого часу і намагається при цьому не втратити глузд.

За жанровою стилістикою “Записки українського самашедшого” – поєднання художньої літератури, особистих внутрішніх щоденників, сучасного літописання, публіцистики. Це перший опублікований прозовий роман поетеси Ліни Костенко.

  1. Незлим тихим словом : збірка перекладів творів Т.Г. Шевченка іноземними мовами / уклад. О. Степанюк. – Дніпро : видавець ТОВ «ТД Укрснаб-Ресурс», 2017. – 53 с.
04.jpg 05.jpg

До збірки увійшли переклади творів Т.Г. Шевченка англійською, білоруською, болгарською, іспанською, німецькою, польською, португальською та французькою учасників проекту «Незлим тихим словом», організованого Дніпровською центральною міською бібліотекою.

У передмові до видання О. Степанюк, завідувач відділу документів іноземними мовами Дніпровської центральної міської бібліотеки, пише: «Майже двісті років незбагненна сила живого Шевченківського слова потужно вібрує, могутніми хвилями пронизуючи атмосферу, торкаючись найпотаємніших закутків шляхетних і субтильних душ, дає імпульси до чину, активізує діяльність, що набуває найрізноманітніших проявів…». Як влучно  сказано.

Ще за життя поета започатковано переклади його творів іншими мовами. Теоретичні засади перекладу сприяли становленню і формуванню нового напряму в шевченкознавстві – практики і теорії перекладу творів видатного поета України.

Переклади, представлені в книжці, – це аматорські твори. Автори збірки – читачі бібліотеки, студенти Дніпропетровського національного університету, вчителі місцевих шкіл, співробітники Дніпровської центральної міської бібліотеки, намагалися переосмислити творчість поета, віднайти «свого Шевченка», представити своє бачення на розсуд читача.

 

  1. Шевченко на кожен день : з Яніною Соколовою : книга+відео (за QR кодом) / упоряд. Є.М. Лебідь-Гребенюк. – Харків : Фоліо, 2018. – 559 с. : іл.
04.jpg 05.jpg

Видання унікальне, це інтерактивна книга з творами Т.Г. Шевченка, яку можна не лише читати, а й слухати і дивитися.

Книжка укладена за календарним принципом і дає можливість не тільки день за днем увесь рік занурюватися у творчість Т.Г. Шевченка, а й почути, як звучать його поезії у виконанні професійної акторки і популярної телеведучої Яніни Соколової. За допомогою смартфону можна відсканувати код и побачити 53 відеоролики. На 13 творів зняті промо-ролики, які відтворюють зміст віршів. На відео (за QR кодом)  відтворені історичні події, або ж кадри з різних локацій столиці та інших міст України.

Видання ілюстроване малюнками й офортами Шевченка, який був талановитим художником.

 

  1. Кісь О.Р. Жінка в традиційній українській культурі (друга половина XIX - початок XX ст.) : монографія / Оксана Романівна Кісь, НАН України. Ін-т народознавства. – 2-е вид. – Львів : Ін-т народознавства НАН України, 2012. - 287 с. : іл.
04.jpg 05.jpg

Авторка книги Оксана Кісь – український науковець, історик, феміністка, соціальна активістка, експерт Гендерної експертної платформи ГІАЦ «КРОНА». Її монографія «Жінка в традиційній українській культурі...” є першим в Україні історико-етнологічним дослідженням жінки в доіндустріальній українській культурі, здійснене на засадах ґендерного підходу.

Ця значуща праця, яка поклала початок системним ґендерним студіям в етнографії, спонукає до аналізу, роздумів та дискусій.

У фокусі дослідження – функції та повноваження, права і обов’язки жінки на різних етапах життєвого циклу (дівчинка, дівчина, жінка, баба).

Книга розкриває особливості як «звичайних» (дівчина, дружина, мати, господиня), так і «інакших» (вдова, самотня матір, відьма) жіночих соціальних ролей, які демонструють межі припустимого у традиційному українському суспільстві.

Робота проблематизує деякі типові й узвичаєні твердження щодо жінок і чоловіків, ставить «незручні» питання, наводить свідчення важкого, навіть жорсткого,  не романтичного материнства у традиційній культурі, спростовує твердження про майже матріархальність української родини. Дослідниця робить також критичний аналіз дошлюбних стосунків, розглядає становище покриток і вдів, уявлення про дівочу цноту, про розлучення, канон жіночої краси. Важко вичерпати і перелік питань, яких вона торкається,  простежуючи жіночі життєві сценарії.

Книга написана на основі різноманітних джерел (етнографічних і фольклорних матеріалів, історичних документів, законодавчих актів, статистично-демографічних відомостей тощо) і дозволяє скласти цілісне уявлення про буденне життя української селянки у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Дякуємо за увагу!

Створено: 26.03.2020
Переглядів: 385
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.