До 100-річчя Яра Славутича

1.jpg

11 січня 2018 р. виповнюється 100 років з дня народження людини, яка встигала охопити своїм розумом і пером наукові проблеми мови й літератури, української культурної спадщини – Яра Славутича

Яр Славутич

(Жученко Григорій Михайлович)

11.01.1918 – 04.07. 2011

Не сумуйте, степи! Я вернусь!
І замовкне жалоба чаїна.
Обійматимуть Скитія, Русь
І новітня моя Україна.

Ці рядки належать видатному діячу та досліднику української діаспори, поету, мовознавцю та літературознавцю, перекладачу Яру Славутичу (до 1941 р. – Григорій Жученко). 11 січня виповнюється 100 років з дня народження людини, яка «встигала охопити своїм розумом і пером наукові проблеми мови й літератури, української культурної спадщини, у той самий час відчувати ліричні, громадські, патріотичні поштовхи свого серця, енергія якого – у кожному вірші, у кожному його творі».

Народився Яр Славутич на хуторі Жученки, поблизу с. Благодатне на Херсонщині.

Батько походив з козацької шляхти, мати – проста селянка. Його прадід Михайло Жученко (1840 – 1880) був одним із активних українських культурних діячів – засновників НТШ у Львові, головою ради адвокатів у Харкові. Тож у його родині плекали українські національні традиції, підтримували їх та розмножували, хоч як й непросто це було, особливо в 30-ті рр., коли їх носіїв нещадно винищували.

Як поет дебютував у 1938 р. в харківському «Літературному журналі» віршем «Коню мій буланий». В 1940 р. закінчив Запорізький педінститут. Та, незважаючи на всі труднощі, які випали на долю молодого та допитлового юнака – голодомор, сталінські репресії, війна 1941 – 1945 рр. (під час якої брав участь у антигітлерівському русі в підпільному загоні чернігівсьих «січовиків»), він зумів вирватися на Захід, не потрапивши до рук органів КДБ, які ламали долі української інтелігенції.

У 1949 р. емігрував до США, осів у Філадельфії. Закінчивши Пенсильванський університет, стає аспірантом. З 1955 р. – доктор філософії з української літератури. З часом, переїхавши до Канади, Яр Славутич в якості професора викладає українську мову і літературу аж до виходу на пенсію в 1983 р.

Поетичний доробок митця – це понад 700 віршів, більше 250 сонетів, 10 поетичних збірок. Його наукова діяльність всеохоплююча. Він – засновник видавництва «Славута» в Едмонтоні, укладач підручників англійською, французькою, португальською мовами для вивчення й навчання української мови, дослідник української еміграції. В Україні його ім’я вшановано преміями ім. Д. Яворницького та Д. Загула. З 2007 р. заснована Всеукраїнська літературна премія ім. Яра Славутича.

1-18.jpg

Він повернуся! Він живий у віршах, спогадах, творах, які майже півстоліття були заборонені в радянській Україні. З життям та багатогранною діяльність «правдоносця» Яра Славутича радо запрошуємо ознайомитися в спецалізованому читальному залі «Закордонне українство».

1-20.jpg

Бібліографічний список

Створено: 11.01.2018
Останнє оновлення: 17.01.2018
Переглядів: 427© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.