← Історія та етнографія (за червень 2021 р.)
< Попередня книга Наступна книга >

Бібліографія

Архів ранньомодерної української держави / НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; гол. ред. Георгій Папакін ; редкол. Дмитро Бурім, Ігор Гирич, Людмила Демченко. – Київ : Брехуненко Наталія Андріївна, 2019 .

Т. 4 : Silva rerum (1648-1665), ч. 2: (1650-1653) / Мартин Ґолінський ; упоряд. Ярослав Федорук ; редкол. тому Віктор Брехуненко, Маркіян Домбровський, Орест Заяць. – Київ : Брехуненко Наталія Андріївна, 2020. – 445, [1] с. – (Джерела з історії Центрально-Східної Європи XVII-XVIII століть).

Анотація

Збірник документів є другим томом рукопису № 189 казимирського райці Мартина Ґолінського, що зберігається у відділі рукописів Львівської національної наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника. Документи стосуються суспільно-політичної, соціально-економічної, культурної та побутової історії України, Речі Посполитої та інших країн Центрально-Східної Європи у 1650–1653 рр. Ключовими подіями у цей період були проблематика ратифікації Зборівського договору у Речі Посполитій, молдавська політика Богдана Хмельницького у 1650 р. та 1652–1653 рр., українсько-польська війна початку 1651 р., Берестецька кампанія та укладення Білоцерківського договору, битва під Батогом у 1652 р., її наслідки, Жванецька кампанія 1653 р. та ін. У збірнику подано важливі джерела про грошову реформу у Речі Посполитій у 1650–1651 рр., повстання Олександра Леона Костки-Наперського, розповсюдження чуми у Речі Посполитій та Україні у 1651–1652 рр., дипломатичні відносини між Україною, Польщею, Великим князівством Литовським, Кримським ханством, Османською імперією, Московською державою, Священною Римською імперією Габсбургів, Швецією та іншими країнами. Документи поділяються на універсали та листи правителів, інших урядовців, офіційні інструкції, посольські звіти, міжнародні договори, щоденники або листи часників військових кампаній, численні новини з різних кінців Європи та Османської імперії, нотатки самого Ґолінського як самовидця епохи, астрологічні прогнози та річники як характерні образки до світоглядних засад тієї епохи та ін. Видання розраховане для науковців, викладачів, студентів, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією.