Кіберпанк: ТОП-5 книжок травня

foto-2.png

Кіберпанк є одним з найбільш відомих жанрів наукової фантастики, що з'явився у 1980-х роках і займає важливе місце в літературі. Його можна охарактеризувати як соціально-технічну фантастику, що розглядає взаємодію між людиною та технологіями в майбутньому. Одна з основних особливостей цього жанру — поєднання наукової фантастики з темами суспільства та політики.

Жанр кіберпанк розкриває багато проблем, пов'язаних з використанням у майбутньому таких технологій, як корпоративний контроль, масове електронне стеження та залежність від технологій. Це допомагає показати, як використання технологій може вплинути на людей та суспільство і як можна вирішити ці проблеми.

Ще одна особливість кіберпанку в літературі — це багатошаровість сюжетів, глибина характерів героїв, висвітлення складних і важких для розуміння тем, таких як ідентичність та моральність. Герої таких творів мають часто складні стосунки між собою та технологіями, а їх взаємодія з технологіями може відображати їхні власні переживання та проблеми.

Жанр кіберпанк відрізняється від інших жанрів наукової фантастики і своєю атмосферою та естетикою. Часто кіберпанк розглядає майбутній світ з темною, декадентською атмосферою, занурюючи читача у світ, де технології та люди мають сприйматися як єдине ціле.

І багато років після появи жанру кіберпанк продовжує приваблювати широку аудиторію. Багато авторів продовжують писати в цьому жанрі, а нові читачі відкривають для себе його в очах сучасності. Кіберпанк став також впливовим напрямом у багатьох інших мистецтвах, таких як кіно, телебачення та відеоігри.

Крім того, кіберпанк розкриває такі теми, як технологічні залежності та контроль, що стають все більш актуальними в нашому світі, тому він продовжує залишатися цікавим для читачів, які хочуть поміркувати над тим, як наш світ може змінитися під впливом технологій. Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки зібрали для вас ТОП-5 книжок травня, які можуть стати чудовим початком для тих, хто бажає дізнатися більше про цей жанр.

foto-3.png

НейромантВільям Гібсон ; пер. Ольга Любарська ; наук. ред. Володимир Анохін ; передм. Богдан Стасюк ; післямова Ольга Любарська. – Київ : Видавництво, 2017. – 336 с.

Роман «Нейромант», один з найвідоміших творів кіберпанку, був уперше опублікований в 1984 році.  У книзі розповідається історія Генрі Кейса, колишнього хакера, якому обмежили доступ до комп'ютерної мережі. Він отримує пропозицію від таємничого роботодавця Моллі Мілліган взяти участь у складному злочині, пов'язаному зі зломом системи штучного інтелекту. Кейс погоджується і стає частиною ексцентричної команди, що складається з хакерів і кіборгів.

У цьому майстерно написаному романі Вільям Гібсон уводить нас у віртуальні світи й мережі, де реальність та кіберпростір зливаються в одне ціле. Автор досліджує теми штучного інтелекту, кібернетики, віртуальної реальності та постлюдського світу. «Нейромант» відомий своїм зображенням майбутнього, насиченого технологіями та кібернетичними поняттями, а також здатністю створити атмосферу містичного й напруженого трилера.

Вільям Гібсон — канадський письменник-фантаст, есеїст і публіцист американського походження. Його вважають першопрохідцем піджанру наукової фантастики, відомого як кіберпанк. Вільям Гібсон — автор 10 романів і 20 коротких оповідань, низки статей. Співпрацював з акторами, режисерами та музикантами. Його творчість справила вплив на наукові дослідження, дизайн, кіно, літературу, музику та кіберкультуру.

Гібсон передбачив такі речі, як віртуальна реальність, кіберпростір, штучний інтелект, мережеві комп'ютери та інші інновації задовго до їх появи.

foto-4.png

CTRL+SЭнди Бриггс ; пер. Игорь Толока. – Харьков : Клуб семейного досуга, 2020. – 428 c.

Реальний світ став втрачати своє значення, замінившись СПЕЙСом — сферою альфи та омеги майбутнього світу. Надягнувши спеціальний шолом, у твоїй уяві з'являється віртуальне життя, де ти можеш відчувати будь-які емоції: радість, захоплення, щастя, або навіть страх, біль і смерть. Ці почуття «викачують» з реальних людей і продають на чорному ринку Спейсу заможним любителям гострих відчуттів. Герой роману Тео не знає, що його мати є однією з тих, хто розпочав боротьбу проти незаконного бізнесу «нефільтрованих емоцій». Тепер вона перебуває в руках у кіберзлочинців. Тео і його друзі опиняються в самому серціцентрі віртуальної війни. Вони проголошені ворогами як у реальному світі, так і у Спейсі. Тео повинен пробратися крізь коди та бар'єри Системи без можливості натиснути «Esc» і врятуватися, адже єдине, що справді реальне у Спейсі, — це життя, яке так легко можна втратити.

foto-5.png

М, край прірвиБернар Міньє ; пер. Євген Марічев ; худож.-оформ. Олена Гугалова-Мєшкова ; голов. ред. О. В. Красовицький ; відп. за вип. Н. С. Бородюк. – Харків : Фоліо, 2021. – 505 с.

У книзі «М, край прірви» розповідається історія головної героїні, яка потрапляє в зловісний світ інтриг та загадок після того, як знаходить таємничий документ. Мойра Шевальє стає свідком серії жорстоких вбивств, але все стає ще більш заплутаним, коли вона починає сумніватися в реальності того, що відбувається навколо неї. Чи все це є реальними подіями або ж це лише її уява? Чи можна довіряти власному розуму? Через відчуття загрози та напруження героїня вирушає на розкриття правди задля виживання, але шлях до розкриття таємниці виявляється далеко не простим.

Книга «М, край прірви» пропонує читачам захопливий сюжет, де реальність та ілюзія зливаються, а напруження зростає з кожною сторінкою. Вона досліджує теми психологічних станів, невпевненості та боротьби за виживання в небезпечних обставинах.

foto-6.png

Бот. Атакамська кризаМакс Кідрук. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2020. – 539 с.

Макс Кідрук — український письменник-фантаст. Основна тематика його творів пов'язана з взаємодією людини і технологій, проблемами штучного інтелекту, віртуальної реальності та майбутнього суспільства. Книги популярна серед шанувальників наукової фантастики в Україні.

У романі йдеться мова про технологічну кризу, що сталася у Південній Америці, в Атакамській пустелі. Кризу спричинило аномальне явище, яке призводить до несправностей у роботах та ботах, що працюють у різних галузях. Головний герой намагається розкрити причину цієї кризи та зупинити її перед тим, як вона спичинить ще більші проблеми.

Автор досліджує теми штучного інтелекту, етики технологій і впливу технічних систем на людей. Він ставить питання про межі та наслідки розвитку штучного інтелекту і розглядає його можливі наслідки для суспільства.

foto-7.png

Чи мріють андроїди про електричних овець?Філіп К. Дік ; пер. Тарас Бойко. – Київ : Комубук, 2016. – 271 с.

«Чи мріють андроїди про електричних овець?» — це науково-фантастичний роман американського письменника Філіпа К. Діка. Роман був опублікований в 1968 році і став одним з найвідоміших творів автора.

Коли Рік Декард, мисливець за головами, отримує завдання ліквідувати групу андроїдів «Нексус-6», що нелегально проникли на планету Земля, він сприймає це як подарунок долі, як свій шанс врешті-решт втілити заповітну мрію свого життя — стати власником справжньої живої тварини. Однак у цьому похмурому постапокаліптичному світі ніщо не є настільки простим, як видається, і місія Декарда швидко перетворюється на кошмарний заплутаний калейдоскоп подвійної гри та обману, де мисливець, сам того не помічаючи, поступово перетворюється на здобич…

Автор глибоко занурюється в питання ідентичності, свідомості, емоцій та моралі, що є особливо актуальним сьогодні, коли симбіоз між біологічними формами та кібертехнологіями видається реальним, як ніколи. Він став основою для фільму режисера Рідлі Скотта «Той, що біжить по лезу», що став класичним представником жанру кіберпанк.

Основна тематика творчості Філіпа Діка пов'язана з питаннями ідентичності, реальності та існування. В його романах і оповіданнях часто зустрічаються складні моральні дилеми, психологічні конфлікти та філософські роздуми. У його творах часто розглядаються питання про те, що робить людину справжньою людиною і як технологія та соціальні зміни можуть впливати на її сутність.

Створено: 15.05.2023
Переглядів: 1460
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.