Альтернативна історія: ТОП-5 книжок лютого

foto-2.jpg

Що було б, якби… — ось центральна формула жанру альтернативної історії. Світова історія вибудовується фактами, які поєднують події причинно-наслідковими зв’язками. Все, що колись сталося, вже не змінити. І лише мистецтво дозволяє уявити, що могло статися, якби у важливі моменти історії людство ухвалило інші рішення й, навіть незначна випадковість могла повністю змінити стан речей.

Фахівці Одеської національної наукової бібліотеки підготували добірку книжок з альтернативними історіями, які заслуговують на вашу увагу. Книжки в жанрі альтернативної історії простежують безліч варіацій історичних подій. Розмірковуючи над тим, як жили б люди, якби в якийсь момент історія звернула в інший бік, автори створюють свій світ максимально наближеним до реальності, або навпаки — радикально відмінним. Але саме у цьому особливість жанру альтернативної історії.

foto-3.jpg

Нечуй. Немов. Небач : засновано на реальних подіях і біографії Івана Нечуя-Левицького : кінороманПетро Яценко ; худож. оформл. Андрій Кісь. – Львів : Літературна агенція "Піраміда", 2017. – 148 с.

Кінець ХІХ століття, Вікторіанська епоха. Час вибухового розвитку промисловості, наук, суспільних рухів та мистецтва. У великій Грі зайшлися найбільша імперія, яка судомно намагається продовжити своє існування, та загадковий письменник з механічним серцем. Шалене кохання Івана Левицького, відомого як Нечуй, зрада та відданість в епоху досконалих парових машин. Факти з життя української богеми, які не увійшли до шкільних підручників. Громада культурних супергероїв, які об’єдналися, аби врятувати свій народ. На їхньому боці — прихована зброя, реліктові істоти, підкуп, гострота розуму, енциклопедичні знання та швидкість реакції. Яким був український паровий панк? Зброї яких моделей надавали перевагу наші письменники? Якими були постулати парової теології? Що за ідеї відстоювали суфражистки парової доби?.. Реконструйована біографія одного з найбільш талановитих, загадкових і недооцінених письменників ХІХ-ХХ століть Нечуя-Левицького занурить у не такі далекі, але надзвичайно захопливі часи завдяки призабутому жанру «кінороману». А читачі, яким полюбилася епічна «Львівська сага», знайдуть тут декого із добре відомих героїв.

foto-4.jpg

Українська якбитологія : нариси альтернативної історіїДмитро Шурхало ; відп. за вип. К. В. Новак ; під заг. ред. Кирило Галушко. – [3-є вид.]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 399 с.

Це — перша науково-популярна книжка в жанрі альтернативної історії, що простежує варіанти та шляхи, якими могла би піти історія нашої держави, якби не зазнала тих чи інших карколомних випадковостей, що впливали на розвиток та становлення України.

Академічна наука стверджує, що історія не знає умовного способу, а тому запитання «Що б то було, якби?..» — не має жодного значення. Загалом, це зауваження слушне, адже історія, як і життя, є процесом невідворотним. Робота політичного журналіста Дмитра Шурхала спонукала його до написання «Якбитології» не менше, ніж інтерес до минувшини.

«Якбитологія» — це книжка про «чорних лебедів» української історії, про те, як непередбачувані події чи обставини інколи мали вирішальний вплив на перебіг подій. І під цим кутом зору історія не лише допомагає краще розібратися в минулому, а й може дещо розповісти про майбутнє.

foto-5.png

Дефіляда в Москві : романВасиль Кожелянко ; передм. Ростислав Семків. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. – 190 с.

Не кожному письменнику вдається розпочати новий жанр, навіть якщо йде мова про окремо взяту національну літературу. Багато хто твердить, що насправді все вже придумали античні греки, проте вдалий текст може з’явитися тут і зараз й бути ні на що не схожим — а саме оригінальним. Такі автори неодмінно потрапляють до історій літератури. Таким автором і був Василь Кожелянко.

«Дефіляда в Москві» — це серйозна історія, основою сюжетної лінії стала перемога спільних німецько-українських сил над Росією та пишний парад союзників 7 листопада 1941року на Красній площі в Москві. Написаний вигадливо і з гумором, голосом своїх персонажів Василь Кожелянко не втомлюється наголошувати: це ми творимо історію, це ми шукаємо альтернативу — міцна духом спільнота, здатна перетривати всі труднощі, вижити у найзапекліших випробуваннях, висміяти ворога і щиро потішитись радості друга. Справжня перемога не в тому, щоб пристати до сильнішого і разом із ним підняти свої штандарти над столицею поверженої імперії. Справжню перемогу людина, спільнота, нація здобувають над собою, повіривши у власні сили та змінивши тим хід і претензію чужих історій — запропонувавши історію власну.

foto-6.jpg

11/22/63 : романСтівен Кінг ; пер. Олександр Красюк ; худож. Олександр Семякін. – 3-тє вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 894 с.

22 листопада 1963 року — дата вбивства Джона Кеннеді. Пролунали три постріли — і світ змінився назавжди. Вбивство президента Кеннеді стало найтрагічнішою подією американської історії ХХ століття. Таємницю його досі не розкрито. Але що, коли станеться диво? Якщо з'явиться можливість вирушити в минуле та запобігти катастрофі? Це потрібно з'ясувати звичайному вчителю з маленького містечка Джейку Еппінгу, який отримав доступ до тимчасового порталу. Його мета — врятувати Кеннеді. Але якою буде ціна порятунку? Хіба гостю з майбутнього важко познайомитися з відлюдником Лі Гарві Освальдом і завадити йому вбити президента? Та чи варто гратися з минулим? Яким буде світ, де Кеннеді виживе?

Стівен Кінг декілька років збирав матеріал для цього роману, вивчав архіви, відвідував місце, звідки було зроблено фатальний постріл. «Я ніколи не писав нічого подібного раніше», — зізнається автор.

foto-7.jpg

Знову й знову : романБен Елтон ; пер. Андрій Маслюх ; відп. ред. Ольга Горба. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2021. – 469 с.

Уявіть собі, що вам випав один-єдиний шанс змінити історію. Куди б ви подалися? Що зробили б? Кому вкоротили б віку?

1 червня 1914-го року. Г’ю Стентон, колишній військовий та відомий шукач пригод, стоїть у Стамбулі на мосту через Босфор і вдивляється у мерехтливу воду внизу. Він, у цілком буквальному сенсі, — найсамотніша людина у світі. Адже ніхто з тих, кого він знав і любив, ще й не народився… а тепер, можливо, вже й не народиться ніколи.

Стентону відомо: наближається велика і страшна війна. Колективне самогубче божевілля, яке зруйнує європейську цивілізацію і впродовж наступного століття завдасть тяжкого лиха мільйонам людей. Тож його завдання — змінити хід історії, запобігти війні. Війні, яку розпочне один-єдиний постріл. Але справді… невже один-єдиний постріл може привести до катастрофи ціле століття? І якщо так, то… ану ж інший постріл зуміє те століття порятувати?

Створено: 10.02.2023
Оновлено: 13.02.2023
Переглядів: 601
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.