«Доля Миколи Куліша»: до 130-річчя від дня народження Миколи Куліша (1892-1937), видатного українського драматурга

2-mykola_kulish.jpg

18 грудня виповнюється 130 років від дня народження  українського  драматурга, громадського діяча М.Г. Куліша  (1892-1937).

Микола Куліш – видатна постать в історії вітчизняної культури. Разом з талановитим режисером Лесем Курбасом він створив новий український театр. У 1930-ті роки вони стали жертвами сталінського терору і належать до митців «розстріляного відродження».

Письменник займався літературною діяльністю майже все своє життя – 30 років із 45, писав навіть тоді, коли перебував на Соловках, в ув’язненні. За 1923-1934 рр. він створив близько 15 п’єс, але тексти першої і останньої були вилучені у письменника під час арешту і вважаються втраченими. З середини 1920-х років Микола Куліш поступово стає однією з центральних постатей української драматургії, громадського і мистецького життя. Найчастіше його п’єси ставились у театрі «Березіль» - Курбас цінував  таку драматургію, в якій майстерно поєднувалося «романтичне в реалістичному». Про це багато написано  в рецензіях, мистецьких дослідженнях.

Фонди ОННБ дають можливість широко представити літературу про творчість відомого українського митця, надати користувачам наукові та популярні видання, а також численні статі з періодики, ілюстративні матеріали. Особливу увагу приділяємо роботам відомої дослідниці історії українського театру, доктора мистецтвознавства Наталії  Кузякіної (1928-1994). Пишаємося тим, що неодноразово мали можливість зустрічатися з нею в ОННБ, слухати її лекції, отримувати книжки з автографами.

3a.jpg 4-kuzyakina.jpg

У житті Миколи Куліша була «одеська сторінка». Відомо, що коли йому було 22 роки, він надіслав документи до Одеського університету на історико-філологічний факультет. Хлопця зарахували на перший курс. Однак навчатися Миколі Кулішу довелося в іншому навчальному закладі – Одеській школі прапорщиків, адже почалася Перша світова війна.

У 1922 році М.Г. Куліш працював в Одесі у губернському відділі народної освіти на посаді інспектора шкіл. В Одесі він також став членом письменницької спілки.

З ім’ям драматурга Миколи Куліша пов’язано кілька цікавих сторінок в історії Одеського українського театру. Звернемося до хронології постановок його п’єс. У 1925 році було поставлено п’єсу «97» (реж. М. Тінський). Це був перший рік роботи Держдрами. У 1967 році «97» знову було поставлено (реж. Б. Мешкіс). 1958 – «Патетична соната» (реж. Н. Орлов); 1970 – «Отак загинув Гуска» (реж. В. Голота);  1988 – «Зона», фактичне першочитання п’єси (реж. К. Пивоваров); 1990 – «Маклена Граса» (реж. М. Тараненко); 2001 – «Народний Малахій» (реж. І. Равицький). Безумовно, драматургія Миколи Куліша ще не раз з’явиться на одеській сцені, бо вона не має меж часу.

5.jpg

           

Створено: 16.12.2022
Переглядів: 1582
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.