Scientia potentia est: ТОП-5 науково-популярних книжок серпня

foto_2.jpg

Сьогодні нам випала можливість жити в дивовижну епоху, коли знання, зокрема наукові знання, стали настільки доступними. Камінчик за камінчиком людина вибудовує фундамент знань, важливий протягом всього життя. Ще стародавні римляни говорили: «Scientia potentia est» — «Знання — сила». Знання або освіта збільшують потенціал або здатності людини.

Розуміння світу неможливе без його пізнання. Науково-популярна література поєднує приємне з корисним: простими словами розповідає про складні речі. Бібліотекарі Одеської національної наукової бібліотеки пропонують вашій увазі найкращі науково-популярні книги — тобто цікаву інформацію, яка змінить ваш погляд на багато речей. Доступно з гумором автори видань розкажуть вам про ті проблеми, які довгий час хвилювали вас. Книги будуть цікаві всім, хто небайдужий до науки та її таємниць.

foto_3.jpeg foto_4-1.jpg

Цілісне життя планети: возз'єднання землі, історії, тіла та розумуКетлін Р. Смайт ; пер. Олександра Самойленко ; ред. О. Волинський. – Київ : Ніка-Центр, 2021. – 207 с.

Ми живемо у складному світі, де щось віднедавна пішло не так. Наша людська цивілізація неначе заблукала, руйнуючи довкілля, планету і нас самих. Чи дійсно ми так сліпо віримо у безупинний прогрес, щоб взяти на себе відповідальність за майбутні покоління і привести у цей світ своїх дітей? І що ми можемо пообіцяти їм у майбутньому?

Історик, антрополог Кетлін Смайт стверджує, що людське суспільство потребує зміни свідомості, якщо те хоче забезпечити виживання людства на Землі. У своїй теорії авторка використовує досвід довгострокової історії, еволюційну біологію, нейронауку та філософію для розробки нової парадигми сталого розвитку. Ця парадигма зосереджується на можливостях оптимального людського та екологічного добробуту, які можна забезпечити шляхом відновлення зв’язку землі, історії, тіла та розуму. Ця книжка вселяє надію. Вона поєднує в собі науку та особистий досвід, аналіз і практичні дії, мислення та почуття.

foto_5-1.jpg foto_6.jpg

Ми - це наш мозокДік Свааб ; пер. Олександра Коцюба. – 2-ге вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 496 с.

Науково-популярна книга відомого нідерландського нейробіолога й одного з найавторитетніших у світі дослідників мозку є захоплюючою мандрівкою в цю справжню terra incognita людини. Нові наукові дослідження головного мозку людини зайвий раз доводять, як мало ми знаємо про найважливішу частину нашого організму і як багато дивовижних відкриттів чекає попереду.

Дік Свааб розбиває вщент основні постулати філософів, релігійних діячів та політичних пропагандистів, доводячи: людина, її характер, схильності, сексуальна орієнтація формуються ще в утробі матері під впливом генів та зовнішнього середовища і не можуть бути примусово змінені, виправлені, вилікувані пізніше, а «свобода волі» — такий само нонсенс, як і віра. Єдине, що керує людиною, це — її мозок.

foto_7.jpg foto_8.jpg
foto_9.png foto_10.png

Історії про мореЖак Атталі ; пер. Марина Марченко ; ред. О. Попова. – Київ : Ніка-Центр, 2022. – 211 с.

Море — колиска всього живого. З моря ми вийшли, і, цілком імовірно, у морі добіжить кінця існування нашого виду. Море здається нам незмінним і вічним. Але насправді воно мінливе й парадоксальне — лагідне й водночас жорстоке, щедре й подеколи скупе, гостинне й дуже небезпечне…

Прихильник глобальної історії, ерудит та інтелектуал, радник президентів і відомий письменник Жак Атталі розповідає історію моря від моря, а не від континенту, охоплюючи своїм поглядом увесь Світовий океан. Саме тут упродовж тисячоліть розгортається захоплююча драма народження й занепаду великих цивілізацій. Саме морем тисячоліттями циркулювали не лише товари, а й передові ідеї. Саме тут вирує дух свободи. Завдяки контролю над океанами імперії сягали найамбітніших вершин, а втративши контроль над морями, швидко занепадали. Усі війни, у тому числі обидві мирові, відбувалися на суходолі, але починалися через прагнення панувати на морі. Майбутній перерозподіл світу, геополітичні несподіванки, поява нових потужних наддержав — ось що готує нам море.

Автор стурбований сьогоднішньою долею морів і океанів, і його прогнози на майбутнє зовсім не оптимістичні. Він дає низку практичних порад, до яких людству варто прислухатись у разі, якщо воно прагне вижити.

foto_11.jpg foto_12.jpg foto_13.jpg

Популярна астрономіяКаміль Фламмаріон // Астрономія : самовчитель / Валентина Миронівна БоровикІван Павлович КрячкоНАН України, Головна астроном. обсерваторія ; ред. Вадим Рего. – Київ : Академперіодика, 2019. – 187 с.

Автор книжки — знаменитий французький популяризатор астрономії ХІХ - початку ХХ ст. Каміль Фламмаріон. Викладений тут матеріал і донині не втратив актуальності, тому стане добрим помічником учителям, вихователям, батькам, які бажають ознайомити дітей із першопочатками астрономії.

У книжці елементарні астрономічні відомості подано у простій і цікавій формі, тож вона розрахована на широкий читацький загал.

foto_14.jpeg foto_15.jpg

Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі / Стівен ЛевіттСтівен Дабнер ; пер. Володимир Горбатько. – Київ : Наш Формат, 2018. – 248 с.

Якщо ви хочете трохи розгрузити мозок, але звикли читати саме нон-фікшн — ця книжка для вас. Фактично, це низка практично не пов’язаних між собою економічних байок та веселих історій.

«Фрікономіка», найкраща книжка року за версією Economist, New York, Amazon і Barnes Noble, входить до переліку найпопулярніших видань за версією New York Times Book Review. ЇЇ перекладено 35 мовами; продано понад 4 мільйони примірників.

Що небезпечніше: вогнепальна зброя чи басейн? Що спільного між Ку-клукс-кланом і ріелторами? Що робить батьків ідеальними? Відповіді на ці та інші несподівані запитання дають у своїй книжці американський економіст Стівен Левітт і журналіст Стівен Дабнер. Проте це не просто захопливі й оригінальні пояснення. Це серйозний економічний аналіз із масштабними статистичними даними, які автори збирали протягом багатьох років. «Фрікономіка» дає змогу поглянути на звичні речі під іншим кутом зору, а також зрозуміти, що ми часто плутаємо причину й наслідок і стаємо на ті позиції, які для нас є зручними, а не об’єктивними.

Створено: 26.08.2022
Переглядів: 1702
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.