Відомі одесити: історія у персоналіях

Одеса – унікальне місто з багатою історією, прекрасною архітектурою, насиченим культурним і науковим життям та своєрідним колоритом, яка дала світові видатних діячів, виплекала яскраві таланти у різних сферах суспільної діяльності.

100-velikih-odessitov.jpg birshtejn.jpg kto-est-kto.jpg rozenbojm.jpg

Олександр Михайлович де-Рібас у своїй книзі «Старая Одесса» згадує: «В цьому місті було так ясно, жваво і радісно, що жителі навколишніх сіл (особливо молодь) прагнули сюди, як метелики на вечірнє світло».

Своєю популярністю і неповторністю Одеса завдячує, перш за все, людям, особистостям. У цьому місті народжувались, працювали, творили безліч всесвітньо відомих діячів культури, науки і мистецтва, які жили в різні епохи й прославляли наше місто за його межами.

Звертаємо Вашу увагу на декілька видань та ресурсів, які стануть у пригоді тим, хто бажає дізнатися більше про біографії відомих одеситів, з яких складається захоплива і неповторна біографія самої Одеси.

Ідея унікального електронного біографічного довідника «Они оставили след в истории Одессы» (Одеса, 2010) належить Всесвітньому клубу одеситів, зокрема Леоніду Рукману, Аркадію Креймеру і Леоніду Вагнеру. До роботи долучилися сто п'ятдесят авторів, у тому числі співробітники Одеської національної наукової бібліотеки.

Компакт-диск загальним обсягом понад п'ять тисяч електронних сторінок містить 1000 авторських статей, алфавітний і тематичний покажчики. На сторінках – біографії письменників, музикантів, художників, архітекторів. Кожну статтю супроводжують фотографії. Матеріали про митців та музикантів доповнені сторінкою з їхніми роботами, а деякі статті містять і звукові файли. Можна почути, наприклад, як читають власні твори А.Ахматова і В.Катаєв.

vcheni-odesi.jpg kumir.jpg kishinevskij.jpg 20200902_115159.jpg

Електронний ресурс «Вони залишили слід в історії Одеси» – сайт, присвячений людям, завдяки яким Одеса стала відомим і популярним містом та відображає її історію у персоналіях з часу заснування міста і дотепер. На сайті – вже понад тисяча біографічних нарисів, зокрема письменників М.Гоголя, М.Коцюбинського, М.Жука, Іван і Юрій Лип, художника І.Айвазовського, архітектора Ф.Нештурха, скульптора Б.Едуардс, музиканта Д.Ойстрах, нобелівського лауреата, вченого Г.Гамова та ін.

Книга «Одесса. Кто есть кто, 1794-1994» (Одеса, 1999) містить понад шість тисяч імен, біографій людей, життя та діяльність яких пов’язана з Одесою.

Майже кожній людині відомі імена А.Ахматової, І.Бабеля, І.Буніна, О.Довженко, О.Купріна, О.Пушкіна, Шолом-Алейхема… Однак не всі знають про те, що спільного між цими людьми і Одесою. Тисячі людей прославили наше місто. Книга «100 великих одесситов» (Одеса, 2009) розповідає про сто з них.

У книзі «Мы все под полуденным солнцем... : воспоминания и эссе» (Париж, 2017) одеський письменник Олександр Бірштейн пропонує читачу спогади та есе про письменників, артистів, режисерів, митців, краєзнавців, яких знав і якими захоплювався. Ю.Олеша, І.Бабель, В.Катаев, І.Ільф, Є.Петров, Е.Багрицький, В. Інбер, С.Ліпкін, Л.Бугова та багато-багато інших. Для кожного свого героя О.Бірштейн знайшов добрі і влучні слова.

У книзі Аркадія Рибака «Кумир» (Одеса, 2015) зібрано понад 40 нарисів про знаменитих одеських спортсменів-олімпійців, починаючи з 1952 року. Серед героїв – гімнастка М.Миколаєва і стрілець Я.Железняк, борець М.Авілов і стрибун Г.Авдєєнко, бігунка Н.Олізаренко і боксер В.Ломаченко, баскетболіст О.Білостінний, плавець Л.Крайзельбург. У книзі є розповіді про перших олімпійців Одеси і про переможців зимових олімпіад – фігуристів В.Петренка і О.Баюл, О.Грищук і Є.Платова.

Тематичною різноманітністю і глибиною наукових досліджень вирізняються видання Одеської національної наукової бібліотеки, зокрема бібліографічні посібники, збірники, довідники тощо.

Фахівці бібліотеки працюють над поповненням біобібліографічних серій "Вчені вузів Одеси" (заснована 1994 р.), "Літературна Одеса" (заснована 1973 р.), "Письменники Одеси" (заснована 1980 р.), "Краєзнавці Одеси" (заснована 2013 р.) та ін.

Наприклад, серія "Вчені Одеси" (заснована 1957 р.) станом на 2020 рік налічує 51 випуск і висвітлює біографії та бібліографію видатних учених, життя і діяльність яких пов’язані з Одесою: астрономи В.Цесевич, В.Каретников, І.Андронов, математик М.Крейн, фізіолог Р.Файтельберг, мікробіологи Я.Бардах, В.Тульчинська, хімік С.Андронаті, економіст Б.Буркинський, фізики М.Коваленко, В.Білоус та ін.

Серед опублікованих праць останніх років варто згадати науково-популярне «Династія де-Рібасів в Одеській публічній (державній науковій) бібліотеці» (Одеса, 2014), що присвячене родині де-Рібасів, представники якої впродовж майже 100 років були пов’язані з нашою бібліотекою і відіграли значну роль в її житті й загалом у культурному житті Одеси.

Для всіх, хто цікавиться мистецьким життям Одеси, рекомендуємо книжку «Мои воспоминания» (Одеса, 2019) – мемуари одеського художника Соломона Яковича Кишинівського. До текстів подано коментарі, а у додатках можна прочитати відгуки критиків-сучасників про творчість художника.

Біобібліографічну серію ОННБ «Краєзнавці Одеси» продовжує видання «Олександр Юлійович Розенбойм (Ростислав Александров) (1939-2015)» (Одеса, 2019). Основна частина збірника – бібліографія О.Розенбойма, краєзнавця, журналіста, письменника, колекціонера. Видання містить відгуки та рецензії на його роботи, спогади колег та друзів.

Із повним переліком та електронною версією видань бібліотеки можна ознайомитися на сайті у розділі «Видання ОННБ».

У зазначених книжках та публікаціях – імена, які є значущими не тільки для міста, а й для країни і світу, адже Одеса неймовірно багата талановитими людьми!

Створено: 02.09.2020
Останнє оновлення: 04.09.2020
Переглядів: 970
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.