до 95-річчя відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ

001.jpg

Відзначаючи поважну дату – 95-річчя заснування відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ, ми звертаємось до подій 20-х рр. ХХ століття, коли надзвичайно зріс інтерес до книги, її історії, виробництва й оформлення. Це спричинило виникнення нової науки – бібліології, та започаткування нових інститутів відповідного профілю.

У 1922 році в Києві був створений Український науково-експериментальний інститут бібліології, який ставив за ціль вивчення мистецтва книги в її минулому та сучасності. В усіх великих бібліотеках були створені відділи рідкісних видань. Паралельно з організацією цих відділів з’явились музеї книги. 

Ні у XIX, ні на початку ХХ століття не було жодного музею, де розвиток книги був представлений у всій своїй повноті. В 1923 році був створений Національний Український Музей книги на території Києво-Печерської Лаври. Державна бібліотека в Одесі включилася у цей рух й урочисто відкрила спочатку відділ рідкісних видань, а потім Музей книги.

Інтернаціональна колекція рукописів і книг багатьма мовами на пергаменті, дереві, папері, шовку, на дощечках для запису та ін. склали матеріал музею.

Історія книгодрукування представлена в історичній перспективі. Кожна книга розглядається як продукт культури, яка несе у собі, у своєму оформленні відбиток часу.

Рукописи ХІ століття, інкунабули (книги, надруковані до 1500 р.), палеотипи (книги, надруковані до 1550 р.), старослов’янські книги XVI-XVIII століть, іноземні видання знаменитих типографів XVI і XVII століть, таких як Альди, Плантени, Ельзевіри, Етьєни, які працювали в епоху розквіту європейської культури, дозволили прослідкувати еволюцію книги, її історію і техніку виробництва.

01.jpg

Попечитель бібліотеки з 1897 р., меценат граф М.М. Толстой

XVIІІ і XІХ століття представлені французькими книгами. Це час розквіту художньої книги у Франції. Основу експозиції складає колекція рідкісних і цінних видань графа М.М. Толстого. Ця колекція є найціннішим даром, отриманим бібліотекою від дня її заснування. Вона налічує близько 2000 томів і складає окрему колекцію, як свідчення прогресу типографського мистецтва і літографії XVIІІ-XІХ століть. Жодна інша бібліотека України не має подібної багатої колекції таких розкішних видань. Це книги, надруковані на японському, китайському, веленевому, шовковому папері в дорогих палітурках, часто виготовлених вручну, прикрашені оригінальними малюнками художників-ілюстраторів пером, олівцем, аквареллю, які супроводжуються автографами письменників. Це нумеровані видання.

1-2.jpg

Олексадра Тюнеєва

Організацією музею, створенням експозицій, проведенням екскурсій займалась Олександра Миколаївна Тюнєєва (1888-1984 рр.), яка очолила відділ рідкісних видань. Вона була запрошена в Одеську міську публічну бібліотеку в 1919 р. Михайлом Георгійовичем Попруженком, директором Бібліотеки. Він був професором Новоросійського університету, вчений-славіст. Під його керівництвом установа почала працювати, створюючи майбутній музей книги. Тюнєєва О. М. – високоосвічений книгознавець, бібліограф, бібліофіл, яка вільно володіла французькою та німецькою мовами. Її перу належать праці про відділ рідкісних видань, про музей книги Бібліотеки, про мініатюри, про музеї книги Західної Європи, статті в журналах українською, французькою, німецькою мовами.

3-muz_kn_1923-tyuneyeva-vugman-yanushkovska.jpg

В Музеї книги. І.С. Вугман, О.М. Тюнеєва, В.О. Янушковська. Фото 1923 р.

В період німецько-румунської окупації Одеси (вересень 1941-квітень 1944 р.) Олександра Миколаївна врятувала від пограбування на той час вже Одеську державну наукову бібліотеку ім. Горького і наукову бібліотеку університету.

4-1940-i-1.jpg

Музей книги. Фото 1940-х рр.

Віддаючи данину поваги і вдячності цій незвичайній особистості, її праці і відданості справі спасіння культури співробітники Одеської національної наукової бібліотеки підготували та видали книгу «Александра Николаевна Тюнеева» (Одеса, 2012. – 316 с.). В цій книзі розміщені автобіографія, праці О.М.Тюнєєвої, документи, світлини, статті, присвячені її пам’яті.

Традиції, заложені нашими попередниками, продовжують жити та розвиватися. У наші дні відділ рідкісних видань та рукописів є науково-методичним центром для бібліотек Півдня України, який веде науково-дослідну роботу, розкриваючи свої фонди, проводить численні екскурсії, залучаючи до історії писемності та книги молоде покоління.

 

 

Створено: 16.11.2017
Останнє оновлення: 21.11.2017
Переглядів: 623
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.