До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14-den-vshanuvannya-uchasnykiv-likvidatsiyi-naslidkiv-avariy.jpg

До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС фонд Одеської національної наукової бібліотеки поповнився новим виданням – «17-й “атомный”» Николая Долгих, – подарунок ветерана внутрішніх військ МВС України, учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. 

14 грудня в України традиційно відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – людей, які ціною свого життя і здоров’я допомогли подолати наслідки страшної трагедії XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.


Долгих Николай. 17-й «атомний»
или «Три года под лучами проникающей радиации» :
сборник воспоминаний / Николай Долгих. –
Київ, 2020. – 431 с.

ndolgih-17-atomnij.jpg

У книзі документально-мемуарного жанру 17-й - «атомний» або «Три роки під променями проникаючої радіації» немає літературних героїв і вигаданих фактів. Це сувора правда-бувальщина про повсякденне, але вкрай небезпечну бойову службу військовослужбовців внутрішніх військ в районі аварії. У цій книзі автор намагається відновити події майже тридцятип'ятирічної давності з позиції очевидців-ліквідаторів. Читач, напевно, не раз чув або читав думку професійних журналістів, красиво, з чиїхось слів, які описали події, що відбулися на Чорнобильській АЕС і поблизу неї. А тепер настав час послухати сповіді безпосередньо, ще, слава Богу, живі, свідків тієї страшної аварії - бійців внутрішніх військ, які в травні 1987 року прийшли на зміну особовому складу 1-ї спеціальної комендатури військової частини 3561 та прослужили там три роки. Три роки під променями проникаючої радіації.

avtor-knigi-polkovnik-u-vidstavci-dolgih-n-t.jpg


Автор книги - полковник у відставці Долгих Микола Тимофійович, з липня 1986 року по лютий 1988 року, особисто брав активну участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в якості заступника начальника штабу полку по ІТСО, спочатку в складі військової частини 3217, а з травня 1987 года, тобто, з дня заснування полку у військовій частині 3031.

Хочеться особливо відзначити, що автору книги вдалося відтворити картину тих днів, вдалося зібрати і узагальнити найцікавіші і повчальні епізоди, які підтверджують прояв високих морально-бойових якостей нашими воїнами в ході виконання службово-бойових завдань, з охорони ЧАЕС, 10-ти, і 30 -ти кілометрових Зон. А це ні багато ні мало 500 км периметра. Автор показує роль і місце військовослужбовців. Атомного полку з точки зору забезпечення ними надійної охорони станції Зони відчуження, недопущення проникнення в заборонену зону порушників.

У книзі немає великомасштабних завдань, які були покладені на внутрішні війська і міліцію, на частини Цивільної оборони та пожежні частини. Спогади колишнього заступника начальника штабу в основному присвячені простим людям в погонах його частини від рядового до полковника. У цьому їх особлива цінність. Завдяки автору книги героїчна літопис народного подвигу при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС поповнилася новими іменами мужніх офіцерів і доблесних солдатів, які прибули з різних куточків Радянського Союзу. Вони і склали нове і єдине в своєму роді військове формування, під назвою «Атомний полк».

Сбірка спогадів про «Атомний полк» присвячена військовослужбовцям військової частини 3031, прийнявшим участь у ліквідації  наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, серед яких наші земляки - Комбат 2-го батальйону Геннадій Новіков по статусу учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії ;  Анатолій Олександрович Прошлецов в січні 1988 року був призначений на посаду заступника начальника штабу полку по ІТСО військової частини 3031. Протягом 1988-1990 років керував роботами з дообладнання забороненої зони комплексом ІТСО безпосередньо на ЧАЕС, в 10 і 30 км зоні відчуження по території УРСР і БРСР ; Віктор Башинский працював фельдшером-лаборантом радіологічної лабораторії.

pismak.jpg


Письмак Юрій Олександрович
-   доцент Одеської державної академії будівництва і архітектури, член Спілки художників України, член Спілки журналістів України, дійсний член Інженерної академії України.
З 10 червня 1987 р. до 1 листопада 1988 р. проходив службу у військовій частині 3031 в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (с. Розсоха) і брав участь в роботах з ліквідації наслідків Чорнобильської катстрофи. У 1988 р. став переможцем конкурсу на розробку нагрудного знака «Учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» для внутрішніх військ МВС СРСР, цим знаком нагороджували воїнів-чорнобильців. За час служби в Чорнобилі був нагороджений багатьма відзнаками. У квітні-травні 1996 р. в Одеському Будинку вчених пройшла перша персональна виставка Юрія Письмака «Зоря Полин», присвячена 10-річчю Чорнобильської катастрофи,  де було представлено 44 роботи. Більш ніж два місяці експонувалися «чорнобильські» твори Юрія Письмака на другій персональній виставці в Одеській державній науковій бібліотеці ім. М. Горького у 1998 р. В 1999 р. Письмак Юрій Олександрович працював завідувачем відділу культури і мистецтв Громадської організації «Союз Чорнобиль ветеранів МВС». З 27 травня до 14 червня 2016 р. в приміщенні Всеукраїнського центру болгарської култури (м. Одеси) проходила персональна виставка художніх творів доцентра Архітектурно-художнього інституту ОДАБА Юрія Письмака «На шляху до Європи». Серед сорока творів, що експонувалися на виставці, була представлена низка робіт автора з його «чорнобильського» циклу. У липні 2019 р. у Ризі (Латвія) були знайдені раніш невідомі рисунки Юрія Письмака, створені на початку 1988 р. в зоні Чорнобильської катастрофи. Відомомсті про Юрія Письмака внесені до «Книги памяті» Національного музею «Чорнобиль» України.

У книзі, і це одне з її переваг, багато нового і маловідомого матеріалу, що відтворює яскраві сторінки з життя офіцерів і прапорщиків, солдатів і сержантів строкової служби частини. Все це дозволяє рекомендувати збірник широкому колу читачів. Документальність книги надає їй особливу пізнавальну цінність. А спогади ветеранів, безсумнівно послужать благородної справи героїко-патріотичного виховання нашої молоді.

Прочитайте книги, аби вшанувати пам'ять усіх ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

s-aleksiyevich-chornobolska-molitva-1.jpg


А
лексієвич Світлана.
 Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : роман : пер. з рос.  / Світлана Алексієвич; пер. Оксана Забужко; післям. Оксана Забужко. – Київ : Комора, 2016. – 285 с. – (Nobel prize winner).

Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами «маленьких людей» про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави.

Роман створено на основі розлогих інтерв’ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами «зони», посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.

galya-akkerman.jpgАккерман Галя. Пройти крізь Чорнобиль : пер. с фр. / Галя Аккерман; пер. Петро Таращук; передм. Оксана Пахльовська. – Київ : Либідь, 2018. – 167 с.

Книжка Галі Аккерман - це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур - адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов'язана з Україною.

plohij-sergij-chornobil.jpgПлохій Сергій Миколайович. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи : пер. з англ./ Сергій Миколайович Плохій; пер. Владислав Махонін, Євген Тарнавський; худож. оформл. Олена Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2019. – 395 с. – (Великий науковий проект).

Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

chornobil-etyudi-z-naturi-hudozhnya-dokumentalistika-2.jpgВекленко Олег Анатолійович.  Чорнобиль: етюди з натури : художня документалістика  / Олег Анатолійович Векленко. – Харків : Точка, 2017. – 137 с.
Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями. Короткі оповідання-спогади Олега Векленка не претендують на всеосяжну картину Чорнобильської трагедії. Це лише маленький фрагмент, її відображення у свідомості художника, що волею долі опинився на вістрі, як тоді говорили, «боротьби з буремною стихією атома, що вийшов з-під контролю». Щирий, подекуди іронічний і дуже особистий погляд на події, що відбувалися навколо, у підсумку відтворює правдиву мозаїку людських взаємин в екстремальних умовах, людської гідності і мужності, що допомагали вистояти в неймовірних випробуваннях. Ілюстрації до книжки – документальні фотографії, зняті автором 1986 року, як кажуть, «на ходу», а також малюнки, виконані безпосередньо в зоні робіт з ліквідації наслідків катастрофи, по суті, є самостійною лінією, яка доповнює тему.

burdak-ivan-bil-ta-slozi.jpgБурдак Іван Григорович.  Біль та сльози чорнобильців : романи  / Іван Григорович Бурдак. – Київ : Фенікс, 2016. – 627 с.

До книги увійшли два романи: “Сини і дочки Чорнобиля” (2012 р.), “Блуд” (2013р.), які знайомлять читачів з долею учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, чий життевий шлях наповнений складними людськими випробуваннями та розповідають про життя і діяльність героїв, що охоплює період 27 років (з1985 до 2012 рр.). історія віддасть належне ліквідаторам наслідків аварії, які ціною власного життя і здоров'я врятували світ від техногенної катастрофи.

ekskurs-u-chornobil.jpgСущенко Марія Микитівна.  Екскурс у Чорнобиль = Insight into Chernobyl : земля загублених надій  / Марія Микитівна Сущенко; пер. англ. Д. С. Вілкова; фот. К. Степанець. – Київ : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 269 с. – Присвячується пам’яті Чорнобильської катастрофи.

Цей альбом є фотолітописом гуманітарної  трагедії, яка є наслідком найбільшої у світі техногенної катастрофи. Минуло вже понад 30 років з дня Чорнобильської трагедії. Трагедії, яка змінила погляди людства на переможне крокування планетою мирного атома. Тисячі квадратних кілометрів стали непридатними для життя на багато років, тисячі людей віддали своє життя, захищаючи інших від атомного марева. Десятки тисяч мешканців полишили свої домівки назавжди. У виданні показаний нинішній стан населених пунктів Чорнобильської зони відчуження, які були покинуті внаслідок аварії на атомній електростанції.

Книга проведе читача спорожнілими приміщеннями, дасть можливість заглянути в порожні квартири, зайти в осиротілі дитсадки, школи, магазини та інші будівлі. Присвячується людям, що пережили  Чорнобильську катастрофу.

mi-buli-pershimi.jpgМи були першими... : зб. спогадів учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС -  ветеранів органів внутріш. справ Київ. обл., які першими вступили у боротьбу з наслідками  планетарної катастрофи / М-во внутрішніх справ України; упоряд. К. І. Бурцев. – Київ : Етнос, 2006. – 344 с.

У збірнику подано спогади учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС — ветеранів органів внутрішніх справ.chornobilsk-akatastrofa-v-dokumentah.jpgМиколюк Володимир Михайлович. Чорнобильська катастрофа в документах, фактах та долях людей / Володимир Михайлович Миколюк, Анатолій Григорович Базиленко, Пилип Миколайович Десятников, Іван Дмитрович Гладуш, Володимир Михайлович Корнійчук; Укр. асоц. "Чорнобиль" органів та військ МВС України. – Вид. 2-е. – Київ : Азимут-Україна, 2006. – 624 с.

Книга присвячена 20-річниці Чорнобильської катастрофи. На фактичних матеріалах розкрито роль органів внутрішніх справ , підрозділів внутрішніх військ України у ліквідації аварії. Подано спогади учасників подій тих днів. Книга ілюстрована фотознімками безпосередніх учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Низько вклоняємось усім ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які, не шкодуючи свого здоров’я і життя, працювали в 30-кілометровій зоні радіаційного лиха аби якомога швидше ліквідувати наслідки Чорнобильської трагедії, обмежити біду, тим, хто зупинив розбурхану стихію некерованої ядерної реакції і зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.

Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитися з представленими виданнями у довідково-інформаційний відділ Одеської національної наукової бібліотеки!

Більше інформації за темою

Чорнобильська трагедія – пам'ять України    
До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС
Пам’яті Чорнобильської катастрофи
Дні пам’яті. Дзвони Чорнобиля
До дня Чорнобильської трагедії

Створено: 11.12.2020
Останнє оновлення: 14.12.2020
Переглядів: 886
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.