Місто Ізмаїл та його фортифікація

Презентація монографії «Місто Ізмаїл та його фортифікація (за матеріалами XVІ-XІXcт.)» за авторства Андрія Красножона (Україна) та Мехмета Тютюнджи (Голландія) відбулася 11 грудня 2019 р. в Одеській національній науковій бібліотеці у залі Музею книги.  

Захід, організований за підтримки Генерального консульства Туреччини в Одесі (T.C Odessa Baskonsoloslugu), привернув увагу офіційних осіб, в т.ч. представників дипломатичних представництв зарубіжних країн в Одесі, науковців, журналістів, працівників захкладів культури та освіти, широкого кола громадськості. 

Серед почесних гостей - очільники генеральних консульств Республіки Туреччина, Республіки Румунія та Республіки Грузія, які неодноразово особисто долучалися до організації заходів Бібліотеки, що сприяють поглибленню міжнародної співпраці ОННБ, представники Благодійного фонду Анатолія Урбанського "Придунав`я", за підтримки якого видання побачило світ, провідні науковці Одещини.

Згадане видання поповнило багату колекцію бібліотеки з історії Причорномор’я. Монографія проливає світло на історично вмотивовані зв’язки цих земель з іншими країнами, а також культурами, етносами, які нині населяють південно-західні терени України, і є безпрецедентним джерелом з вивчення історії міста Ізмаїла та прилеглих до нього територій.

ОННБ не вперше є ініціатором подібних резонансних в інтелектуальному середовищі презентацій, майданчиком, який дає життя новим фоліантним, аутентичним виданням, сприяє поглибленню міжнародної співпраці ОННБ з культурно-мистецькими та науковими інституціями зарубіжжя, дипломатичними представництвами інших країн в Одесі. 

1-monografiya-izmayil-3d.jpg 2-74274415_1987585041344056_215364331829723136_o.jpg

Мехмет Тютюнджи (на фото справа), доктор філософії (PhD), спеціаліст в галузі середньовічної османської епіграфіки (SOTA: Центр турецьких та арабських досліджень (Харлем, Голландія) та Андрій Красножон, доктор історичних наук, спеціаліст в галузі історії фортифікації міст Північно-Західного Причорномор’я (Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського (Одеса, Україна) представили широкому загалу читачів унікальне монографічне дослідження «Місто Ізмаїл та його фортифікація (за джерелами XVI-XIX ст.)». – Одеса: Чорномор’я, 2019. – 584 с.: 266 іл.

vzyattya-izm_z-boku-dunayu.png vzyattya-izmayil-11-12-1791.png

Панорами штурму фортеці Ізмаїл 1790 р. Художник М.М. Іванов

У монографії опубліковано кілька десятків османських та російських документів, що зберігаються в фондах Архіву Головної Дирекції Вакифів (Анкара), Архіву Палацу Топкапи (Стамбул), Відділу рукописів Російської національної бібліотеки (СПб), Головної дирекції земельного кадастру (Анкара), Державного архіву Одеської області (Одеса), Державного Російського музею (СПб), Ізмаїльського історико-краєзнавчого музею Придунав’я (Ізмаїл), Ізмаїльського історичного музею О.В.Суворова (Ізмаїл); Князівського архіву Еттінген-Валлерстайн (Гамбург), Музею Ісламського мистецтва (Берлін), Національного архіву Республіки Молдова (Кишинів), Оттоманського архіву при Кабінеті Прем’єр-міністра (Стамбул), Російського державного військово-історичного архіву (Москва).

izmayil-panorama.jpg izmayil-gramota.jpg

Панорама міста з історичною мечеттю Ізмаїла у місця переправи через Дунай; наказ султана Мурада ІІІ (березень 1590) на  заселення Переправи Ісмаїл на узбережжі Дунаю: рядки І-ІІІ

Більшість документів та картографічних матеріалів, а також супутні аналітичні матеріали й коментарі опубліковані вперше та розкривають маловідомі сторінки історії Ізмаїла XVI-XIX ст. Так, особливу увагу приділено дослідженню та оприлюдненню перших султанських указів, які супроводжували процес становлення «міста Мехмеда» – Мехмедабада (такою була початкова назва Ізмаїла) на честь засновника міста – одного з впливових діячів Османської імперії другої половини XVI ст. Мехмеда-ага Хабеши. Віднайдені та оприлюднені документи, карти, плани, схеми фортець та матеріали дали можливість висвітлити соціально-економічні аспекти життя міста та прилеглих територій від перших років існування до ХІХ ст.

Окремим важливим та надзвичайно актуальним аспектом проведеного дослідження є відомості про історичну топографію міста, еволюцію фортифікаційних споруд, османської епіграфіки та будівництва культових споруд.
Видання супроводжується переліком джерел та літератури, термінологічним, географічним та іменним покажчиками, переліком умовних скорочень.

Особливу важливість, наукову цінність та доступність видання широкому колу зацікавлених науковців та дослідників забезпечує наявність коментарів українською/турецькою/англійською мовами.

Для висвітлення цього суспільно важливого заходу були запрошені ЗМІ.

Прес-реліз

ФОТОРЕПОРТАЖ

3.jpg 4.jpg

Генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова. Зліва Генеральний консул республіки Туреччина в Одесі Садин Айилдиз 

5-1.jpg 5-2-1.jpg

Представник БФ Анатолія Урбанського "Придунав`я", помічник-консультант депутата Верховної Ради України А. І. Урбанського Ігор Скоробреха; 
Генеральний консул Республіки Румунії в Одесі Еміль Рапча

6.jpg 7.jpg

Андрій Добролюбський, доктор історичних наук, академік, професор кафедри історії України ПНПУ ім. К.Д. Ушинського; 
В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, декан факультету історії та філософії ОНУ ім. І. І. Мечникова, професор кафедри археології та етнології України

9.jpg 12.jpg

Автограф-сесія Андрія Красножона; світлина на пам`ять 

10.jpg 11.jpg

На заході присутні відомі науковці Одеси, представники дипломатичних представництв зарубіжних країн в Одесі, журналісти, члени національно-культурних товариств, студентство Одещини

Відеорепортажі

Metronom News

Думська.нет 

УСИ Одесса

ТРК "Круг"

 

Створено: 12.12.2019
Останнє оновлення: 17.12.2019
Переглядів: 1261
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.