«Форум PROсвіт» відбувся в Одесі

1.jpg

25 липня 2019 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбувся черговий раунд зустрічей в рамках ініційованого Міністерством культури України проекту «Форум PROсвіт», фокус-темою якого стали питання ролі і місця мовної парадигми в успішному функціонування та розвитку держави.

Форум PROсвіт – це цикл обговорень-дискусій щодо мовної ситуації в Україні, необхідності пошуку шляхів для утвердження та популяризації державної мови. Перший форум пройшов в Харкові у квітні 2019 року, Одеський – другий. До кінця року Міністерство культури планує провести такі ж форуми у Львові та Києві. В кожному місті Форум присвячений окремій сфері - функціонування української мови. Зокрема дискусія в Одесі була присвячена темам неконфліктного утвердження мови та практикам переходу на українську мову у російськомовному середовищі, у бізнесі тощо.

2.jpg   
Як повідомила Лариса Нікіфоренко, генеральний директор Директорату державної мовної політики Міністерства культури України, усі дискусії в рамках «Форуму PROсвіт» є відкритими для аудиторії, яку ця тематика цікавить, а більш широкому загалу також буде забезпечено доступ до відеозаписів події в рамках проекту.

3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg

В рамках форуму відбулись два круглі столи: «Неконфліктне утвердження мови та практики переходу на українську мову у російськомовному середовищі» та «Мова для бізнесу і бізнес для мови», у роботі яких взяли участь держслужбовці, громадські діячі, видавці, журналісти, викладачі вишив, письменники, працівники культури Одещини. Під час засідання учасники форуму відмітили, що причини проявів негативного відношення до ухваленого закону в російськомовному середовищі є різними, починаючи від невірного трактування новел мовного законодавства, закінчуючи тим, що в інформаційному просторі з'являються "фейкові" новини, що дезінформують населення України, зокрема, стосовно поширення дії вимог закону на приватну сферу життя громадян України. Як позитивна відзначалася практика організації безкоштовних мовних курсів для мешканців України, на форумі було запропоновано такі курси організувати і для представників бізнесу. 

7.jpg 
Особливий інтерес викликала презентація «Сувора реальність мовних взаємодій» відомого журналіста, телеведучого, документаліста, письменника, а від 2017 року члена Правління НСТУ Юрія Макарова. Журналіст наглядно із залученням географічних карт, діаграм і інших візуальних викладень, з посиланнями на авторитетні джерела історичних, лінгвістичних та соціологічних досліджень розповів про виклики становлення української мови в Україні.

8-1.jpg 

Позитивного резонансу набула презентація комунікаційно-мистецького проекту «МовАрт»: мистецтво ствердження мови». Проект, створений спільнотою «Україномовний Київ», реалізовується за підтримки Міністерства культури України з метою  популяризації та утвердження української мови через візуальну складову (художні роботи, відеоарт, інсталяції тощо). Маркетолог Володимир Наконечний під час презентації зазначив, що цей проект  здатний масштабуватися на всю територію України та реалізовуватися як в он-лайн, так і в оф-лайн форматах.

10.jpg 11.jpg

Крім того, у великій читальній залі бібліотеки була представлена книжково-ілюстративна виставка «Формування та реалізація державної мовної політики в Україні», яка репрезентує найновішу літературу із фонду бібліотеки: законодавчі документи та інформаційні матеріали, наукові збірники, матеріали науково-практичних конференцій, монографії, довідкові видання, посібники, твори відомих українських поетів та ін.

Варто відзначити позитивний доробок Одеської національної наукової бібілотеки у справі популяризації державної мови. Серед різноманітних форм культурно-просвітницької роботи – лекції, бесіди, книжково-ілюстративні тематичні виставки, огляди літератури зустрічі с поетами та письменниками, – від локальних подій до заходів загальнодержавного рівня, зокрема, Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», яка сприяє збереженню та примноженню духовного й культурного надбання українського народу, утвердження в суспільстві престижу української книги, створенню сприятливих умов для видання та популяризації української книги, піднесенню вітчизняної видавничої справи, поповнення бібліотек Південного регіону новими виданнями, розповсюдження книг серед читачів, виховання культури читання та любові до української мови на кращих зразках вітчизняної літератури

*****
Додатково:

Форум в поддержку украинского языка : [сюжет у новинах]. – ТРК Круг. – 2019. – 25 лип. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=m-Z7jKVs8FQ

Форум PROсвіт: Одеса обговорює нову мовну політику : [сюжет у новинах]. –  ТК Медіагрупа ГЛАС. – 2019. – 25 лип. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=TqrleZbJbwI

Мова спілкування або мова конфлікту : [випуск новин]. –  ТК 7 канал . – 2019. – 25 лип. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?time_continue=445&v=WFKCYRT6LnM

Сложности «мовної парадигми» // Вечерняя Одесса. - №85 (10785). - 2019. -  30 лип. 

Створено: 31.07.2019
Переглядів: 422
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.