Нагадаємо, що це приміщення є комунальною власністю, і салон-галерея спілки тут незмінно розташовується вже 68 років. Проблеми виникли трохи більше десяти років тому, коли одна приватна компанія, шляхом незаконних оборудок, заявила на нього свої права і, вдавшись до рейдерського захоплення й побиття художників, спробувала їх виселити. Але потерпіла фіаско. Потім спритні нащадки Остапа Бендера «перепродали» цей ласий шматок нерухомості у самісінькому центрі Одеси іншій компанії, а та, у свою чергу, передала у 2013 році фіктивні права на нього одній американській компанії, власником якої – колишній одесит.

 «Уже одинадцять років ми знаходимося у непростій ситуації, у стані боротьби за свої права. Захист від рейдерів, разом з тими організаціями (фірмами), що їх наймали, нам надавали рішення Кабінету Міністрів України про заборону виселення творчих спілок з приміщень галерей, які вони займають та відповідні рішення Верховної Ради про передачу цих приміщень або у власність спілок, або у довічне користування. Аргументом проти останнього рішення Господарського суду, фігурувало відкриття кримінальної справи по фінансовим махінаціям усіх фірм з оформленням документів купівлі-продажу приміщення, у тому числі й американської фірми, які впродовж  років домагаються приміщення галереї спілки художників. 

Ця виставка-акція має нагадати владі і громадськості про нашу рішучість відстояти свої законні права, - наголосив голова Одеської облорганізації НСХУ, народний художник України Анатолій Горбенко. – Впродовж останніх місяців ми утримувалися від публічних заяв, чекали на рішення суду. Попередні суди ми виграли, а цей несподівано програли, через дії судді якими він порушив всю логіку та надію на справедливість судового процесу. Нині ми апелюємо до громадськості, влади і ЗМІ, хочемо донести інформацію про біду, яка нас спіткала. Культура виявилася слабкою ланкою суспільства, й нувориші оголосили наступ на неї. Митців виживають як можуть, нас хочуть поставити на коліна діями судочинства в абсолютно безвідповідальний в очах громадськості спосіб.

Здається, у нинішній Верховній раді України вже й забули слово «культура».

«Незважаючи на те, що на виконання рекомендації Кабінету Міністрів України, приміщення по вулиці Катерининській, 18 міста Одеси було передано довічно національній спілці художників України, а з Одеською спілкою НСХУ муніципалітетом укладений договір безстрокового, безоплатного користування на зазначене приміщення, цей факт судовим органом не приймається до уваги, а в ухваленому рішенні не дається оцінка і не вказані мотиви на яких підставах суд відхилив цей аргумент, – продовжив  Сергій Савченко, заступник голови ООО НСХУ, заслужений художник України. – Наголошую, що не в безстрокове, а довічне користування. Це вже одеська міська влада перевела положення в статус безстрокового користування.  

Ситуація неоднозначна. Припускаю, що фірми, які у різний час домагалися і продовжують домагатися цього приміщення, загальною площею 151,8 м.2 (в їхніх позовних документах чомусь 90,02 кв. м), вдаючись до маніпуляцій, в оформленні різних актів перепродажу його за нашою спиною – фірми-клони».

Який подальший план дій спілчан у цій складній і невизначеній ситуації? «Ми продовжуємо активну діяльність салону-галереї, яка відома далеко за межами Одеси і України високим рівнем виставок, що наповнюються творами знакових художників міста  і в тому процесі локальний формат розширюється географією залученням відомих особистостей у виставкових проектах галереї», – зазначив Сергій Савченко.

«Щодо юридичної складової, – продовжує мій співрозмовник, – то вже подана апеляційна скарга на останнє рішення Господарському суду Одеської області. Ми також підготували заяву у двох редакціях, яку скерували в Генеральну прокуратуру України на ім’я Юрія Луценка, а також в управління Нацполіції в Одеській області. Раніше ми зверталися до обласного прокурора, який, у свою чергу, направив клопотання в обласне управління Нацполіції порушити кримінальну справу на компанію, яка незаконно забезпечила собі статус власника цього приміщення. Відкрито кримінальне провадження за ознакою ч.1 ст. 190 КК України відносно ПП «Аркадія 2000», ПП «МЕРФ», а також ТОВ. «ВЕСТ 16 СТРІТ, ЛЛК».

У цьому кримінальному проваджені Одеська Одеська обласна організація НСХУ визнана потерпілою, однак упродовж року досудове розслідування відповідно до вимог процесуального законодавства не проводиться і жодній посадовій особі цих приватних підприємств не повідомлено про підозру у вчиненому кримінальному правопорушенні.

З цього приводу ми просимо вищеназвані інстанції довести цю справу до кінця, і ознайомити нас з її результатами. Паралельно наш юрист бере участь у судових засіданнях, активно з високим професіоналізмом обстоюючи наші законні інтереси».

У заяві в Генеральну прокуратуру України та управлінню Нацполіції, зокрема, йдеться: «Зараз представники ТОВ «ВЕСТ 16 СТРІТ, ЛЛК» (компанія, яка з 2013 року домагається приміщення. – В.К.), посилаючись, що являються власником нежитлового приміщення по вул. Катеринінській, 18, позбавляють можливостей та створюють несприятливі умови в діяльності ДП «Художня галерея», наполягаючи виселитися з цього приміщення».

 

Володимир КУДЛАЧ

Фото Сергія Савченка та автора

За матеріалами:

Кудлач В.А. Хіба нуворишам до культури? [про конфлікт навколо галереї] / Чорномор. новини. – 2018 – 14 квітня.