Одеськими стежками Лесі Українки

24 лютого 2021 р., в Одеській національній науковій бібліотеці відбулися урочистості з нагоди 150-річчя від дня народження видатної української поетеси, письменниці, громадської діячки Лесі Українки (Лариса Косач, 1871-1913).

zobrazhennya_viber_2021-03-01_12-14-59.jpg
У відділі краєзнавства «Одесика» експонується тематична виставка «Одеськими стежками Лесі Українки», які впродовж чверті століття єднали Лесю Українку з Одесою (1888-1913 рр.)

Вперше Леся побачила Одесу в 1888 році, коли приїхала з батьком на славнозвісний Хаджибейський грязевий курорт. Місто вразило 17-літню дівчину – «гамірне, багатолюдне, зі своїм швидким ритмом життя, своєрідною південною екзотикою. Вражали люди, яких бачила: статечні слов’яни, зі своєрідною мовою, не схожою до тієї, яку знала Леся, педантичні німці, галасливі й темпераментні південні люди – чи, то греки, чи італійці, чи молдовани…». Вперше в своєму житті Леся побачила й море… яке вражало, вабило, хвилювало… «Найбільша краса Одеси, головна її оздоба – це море. Синьо-зелене і безмежне, воно відкривається з багатьох вулиць і майданів…». Дивовижна краса моря відгукнулася у душі юної Лесі поетичними рядками, які увійшли в цикл «Подорож до моря». Цей славетний цикл, написаний у формі мандрівки, складається з дев’яти розділів, п’ять з яких (V-IX) – про Одесу й наш приморський край. Вперше цей цикл був надрукований у збірці «На крилах пісень» в 1893 році з посвятою сім'ї відомого одеського літературознавця, бібліографа, критика і фольклориста Михайла Федоровича Комарова, яка мала дружні стосунки з родиною Косачів. Протягом 1888-1913 років Комарови приймали Лесю Українку в своєму домі, під час її лікувалася на Хаджибейському лимані або ж коли зупинялася у місті по дорозі до Криму, Кавказу, Єгипту і на зворотньому шляху. В 2018 році в Одесі вийшло перше окреме видання циклу «Подорож до моря».

В експозиції представлені окремі видання та монографії, тези доповідей та повідомлень наукових конференцій, бібліографічні покажчики та публікації в одеських газетах та журналах, календарі та ілюстративні матеріли, які розкривають особисті і творчі зв’язки Лесі Українки з Одесою.

zhukovskogo-27.jpg memorialna-doshka-komarov-lesya.jpg vid-z-katolic_cerkvi.jpg

Будинок по вул. Жуковського, 27 в Одесі, у якому мешкали Комарови з меморіальними дошками Комарову М.Ф та Лесі Українці. Автори, відповідно - Микола Худолій та Таїсія Судьїна; вид на Одесу з католицького собору

Серед низки літературно-художніх та науково-популярних видань, які запрошують пройтися одеськими стежками Лесі Українки: розповіді літературного слідопита Григорія Зленка, письменника, бібліографа, краєзнавця; нариси Тетяни Ананченко, культуролога, краєзнавця, прогулянки «старою» Одесою Валерія Нетрєбського, краєзнавця, екскурсовода, нариси та есе Тараса Максим’юка, дослідника, колекціонера.

lesya.jpg sidorenko1.jpg komarov_bogdan_mihajlovich-1.jpg

На світлинах: Леся Українка і Маргарита Комарова-СидоренкоМихайло Сидоренко, асистент кафедри мініреалогії Новоросійського у-ту, чоловік Маргарити; Богдан Комаров, брат Маргарити

У серії ілюстрованих видань Валерія Нетребського «Прогулки по старой Одессе» розповідається про адреси де зупинялася Леся Українка під час лікування в Одесі: в 1888 р., в будинку Комарових за адресою: вул. Жуковського (Поштова), 27; в 1889 р., на приватній дачі Д. І. Діалегмено (на нинішній Хаджибейській вулиці, нині № 487, раніше - № 268), а також автор свідчить про перебування Лесі Українки в с. Дмитрівка на Одещині.

Регулярно, а особливо, до ювілейних дат з дня народження видатної письменниці Лесі Українки, на шпальтах одеських газет: «Чорноморські новини», «Думська площа», «Юг», «Одесский вестник» публікувалися матеріали про проведення пам’ятних заходів, урочистостей, художні твори Лесі Українки, присвячені Одесі, літературознавчі дослідження та спогади про перебування Лесі Українки в Одесі. Серед авторів публікацій, представлених на виставці виділяються відомі в Одесі – літературознавці: Григорій Зленко, Тетяна Ананченко, Наталя Малютіна, Любов Ісаєнко, Оксана Шупта-В’язовська, Тетяна Мейзерська та інші; письменники – Іван Дузь, Віктор Дзюба, Євген Прісовський, Олег Олійників, Богдан Сушинський, Галина Могильницька, Володимир Гаранін, Дмитро Шупта, Василь Вихристенко (переклади); журналісти – Роман Кракалія, Володимир Кудлач, краєзнавці – Тарас Максим’юк, Валерій Нетребський та інші…

Результатом плідної роботи бібліотеки у дослідженні та розкритті теми «Леся Українка і Одеса» стала низка бібліографічних покажчиків, які впродовж багатьох років виходили у серіях «Літературна Одеса» та «Письменники Одеси».

Перший бібліографічний покажчик «Леся Українка в Одесі» вийшов в Одесі в 1981 році. Укладачі: Григорій Зленко та Євгенія Ткаченко зібрали і опрацювали унікальні матеріали, якими й сьогодні користуються науковці, студенти, краєзнавці всі, хто цікавиться життям і літературною діяльністю Лесі Українки. На обкладинці був відтворений портрет Лесі Українки роботи одеського художника О. П. Мельниченка.

У 2015 році співробітниками ОННБ був підготовлений другий випуск бібліографічного покажчика «Леся Українка в Одесі», (упорядник – Тетяна Йовенко; редактор – Марта Десенко). Електронну версію покажчика можна переглянути на сайті ОННБ:

image00002.jpg

Леся Українка в Одесі : бібліогр. покажч. літ. за 1980-2014 рр. / ОННБ ім. М. Горького ; упоряд. Т. А. Йовенко ; ред. М. Л. Десенко. – Одеса, 2015. – 127 с. - (Літ. Одеса ; вип. 15).

Переглянути в електронній бібліотеці

У пошанівок видатній діячці світової культури в Одесі на вулиці Жуковського, 27 у 2017 році встановлено меморіальну дошку, яка засвідчує перебування Лесі в Одесі. ЇЇ іменем названо одну з вулиць Одеси в мікрорайоні «селище Котовського», один із Палаців культури носить також ім’я Лесі Українки. На жаль, немає в Одесі жодного пам’ятника Лесі Українці…

Створено: 01.03.2021
Оновлено: 03.03.2021
Переглядів: 1126
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.